احتمال افزایش 2 برابری قیمت سیگار

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، محمدرضا تاجدار در نشستی خبری اظهار کرد: بر اساس ماده 73 قانون برنامه ششم توسعه برای سیگار فراوری داخل 10 درصد، فراوری برندهای بین المللی 25 درصد و واردات سیگار 40 درصد مالیات تعریف شده، اما کمیسیون تلفیق مجلس تصمیم گرفته برای سال 1400 این مالیات را به مالیات 50 تومانی برای هر نخ سیگار فراوری داخل، 100 تومانی برای هر نخ سیگار با برند بین المللی و 150 تومانی برای واردات هر نخ سیگار اضافه کند که واحدهای فراوری داخل بیشتر از آن آسیب می بینند به طوری که این تصمیم بر برندهای فراوری داخل اثر 25 درصدی و بر برندهای بین المللی اثر افزایشی 20 درصدی خواهد داشت.

احتمال افزایش 2 برابری قیمت سیگار

همچنین به گفته وی تا به امروز هزینه های گمرکی بر اساس ارز 4200 تومانی دریافت می شد که این نرخ در بودجه سال آینده 17 هزار و 500 تومان در نظر گرفته شده که حدود 500 هزار تومان بر قیمت هر کارتن سیگار تاثیر خواهد داشت. با در نظر دریافت افزایش هزینه های کارگری و لجستیکی پیش بینی می گردد که در صورت تصویب مالیات نخی برای سیگار، در مجموع قیمت پایه (قیمت تمام شده برای فراورینماینده) سیگار برندهای داخلی و بین المللی به ترتیب 50 و 30 درصد افزایش یابد. سیگارهای قاچاق در رده قیمتی سیگارهای داخلی هستند و افزایش قیمت سیگار داخلی در رده هایی که حساس به قیمت هستند باعث روی آوردن مصرف نمایندگان به سیگار قاچاق می گردد.

وی همچنین درباره سایر عوارض صنعت دخانیات گفت: در حال حاضر فراورینمایندگان دخانیات 15 درصد مالیات بر ارزش افزوده، 10 درصد عوارض کالاهای آسیب رسان به سلامت و همچنین به عنوان حق انحصار، فراورینمایندگان داخلی دو درصد قیمت در کارخانه و فراورینمایندگان خارجی 10 درصد نرخ فوب وارداتی (ارزش در بندر مبدا) پرداخت می نمایند. مجموع مالیات و عوارض از محل فراوری و فروش سیگار در امسال 3600 میلیارد تومان پیش بینی شده بود که به نظر می رسد به دلیل افزایش قیمت ها بیش از این میزان محقق گردد.

این اظهارات در حالی مطرح می گردد که مجموعه وزارت بهداشت و ستاد کشوری کنترل دخانیات کشور معتقدند سیگار در ایران ارزان است و با افزایش مالیات بر سیگار مصرف کاهش می یابد و برای خزانه نیز یک منبع درآمد است. از طرف دیگر بر اساس آمارهای مجموعه بهداشتی کشور، مصرف دخانیات سالانه نزدیک به 60 هزار مرگ را در کشور رقم می زند و ضرر 40 هزار میلیارد تومانی برای حوزه سلامت به دنبال دارد، اما در بین 182 کشور عضو کنوانسیون کنترل دخانیات سازمان جهانی بهداشت، ایران حداقل میزان مالیات بر محصولات دخانی را دارد و بر این اساس خواهان اصلاح ساختار مالیات بر دخانیات در فصل بودجه هستند.

تاجدار در ادامه با اشاره به کاهش 20 درصدی فراوری سیگار در نیمه اول امسال به دلیل مسائل تخصیص ارز و در پی آن افزایش قاچاق، گفت: با عوارض و مالیات فعلی سیگار بیش از 100 نوع محصول قاچاق در بازار عرضه می گردد که بیش از 92 درصد آن در گرید C و D یعنی در سطح کالاهای فراوری داخل است. بنابراین نباید اجازه دهیم یک هپکو یا هفت تپه دیگر در قلب تهران ایجاد گردد.

به گفته وی میزان مصرف سیگار قانونی کشور 55 میلیارد نخ در سال گذشته بوده در حالی که مصرف سیگار در کشور 75 میلیارد نخ است بنابراین 20 میلیارد نخ به صورت قاچاق وارد می گردد که با توجه به توزیع و گستردگی آن نمی توان گفت فقط مربوط به کولبران هستند. بنابراین بخش عمده آن از مجاری قانونی ولی به صورت قاچاقی وارد می گردد.

برندهای خارجی برای پرداخت مالیات کمتر خود را ایرانی جا می زنند!

رئیس انجمن فراورینمایندگان، واردنمایندگان و صادرنمایندگان محصولات دخانی در ادامه از برخی سوءاستفاده ها از نام برندهای داخلی اطلاع داد و توضیح داد: باید تعریف درستی از برند داخلی و بین المللی ارائه گردد که سوءاستفاده نگردد برخی از برندهای بین المللی که سابقه کار چندین سال دارند برند خود را در ایران ثبت می نمایند و خود را برند ایرانی معرفی می نمایند تا کالای داخلی محسوب شده و مالیات 10 درصدی پرداخت نمایند. با این کار برندهای بین المللی قانون را دور زده و برندهای داخلی را نیز زار بازار رقابت حذف می نمایند.

دولت به شرکت دخانیات ایران بدهی اخلاقی دارد

تاجدار در پاسخ به گلایه های اخیر شرکت دخانیات ایران درباره فعالیت برندهای بین المللی نیز گفت: از سال 1391 مقرر شد شرکت دخانیات ایران اصلاحات ساختاری انجام گردد، وظایف حاکمیتی از آن گرفته و به بخش خصوصی واگذار گردد، اما با وجود لغو اختیارات حاکمیتی این شرکت، اصلاحات ساختاری در آن انجام نشده است. از طرف دیگر شرکت دخانیات ایران به دلیل وظایف حاکمیتی که داشت تا نقطه سر به سر نیرو گرفت که بعد از تغییرات آن و کاهش فراوری این شرکت از 20 میلیارد به شش میلیارد نخ، نتوانست آن ها را تعدیل کند. به نظر من حاکمیت به شرکت ملی دخانیات یک بدهی اخلاقی دارد و باید به آن یاری کند. پیشنهاد من این است تا 5 سال هیچ مالیاتی از این شرکت گرفته نگردد تا بتواند به رقابت با دیگر شرکت ها برگردد. اما این درخواست که شرکت های بین المللی هم ذیل شرکت دخانیات قرار بگیرند شدنی نیست، چراکه این شرکت ها به طور مستقیم در این سرمایه گذاری و واحد فراوریی ایجاد کردند و علت خارج نشدن آن ها بعد از تحریم ها از ایران هم همین است.

وی در پاسخ به نقدها این شرکت درباره عدم استفاده شرکت های بین المللی از توتون داخلی نیز گفت: شرکت ملی دخانیات نیز بین 60 تا 80 درصد از مواد اولیه توتونی خود را وارد می نماید. به طور کلی همه واحدهای فراوری سیگار در جهان از توتون های مختلف در کشورهای مختلف تهیه شده استفاده می نمایند. به طور کلی برندهای داخلی بین المللی به طور یکسان از اقلام داخلی و وارداتی استفاده می نمایند. برای مثال کارتن، سلفون و غیره در سال های اخیر داخلی شده، اما همچنان کاغذ سیگار به وسیله واردات تامین می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "احتمال افزایش 2 برابری قیمت سیگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال افزایش 2 برابری قیمت سیگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید