روزهای خوش نفتی ایران در راه است؟

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، هرچند بعضی آمارها از این حکایت دارد که ایران توانسته در ماه های اخیر، میزان فروش نفت خود را قدری افزایش دهد اما هنوز آمارها در قیاس با آنچه آمار نفتی ایران پیش از خروج آمریکا از برجام بود، فاصله زیادی دارد.

روزهای خوش نفتی ایران در راه است؟

ایران در طول تمام دهه های گذشته، به عنوان یکی از عرضه کنندگان سنتی نفت در دنیا، در بازارهای بین المللی حضور داشته و در دوره برجام نیز میزان صادرات روزانه نفت خود را به مرز 2.5 میلیون بشکه نزدیک نموده بود. با این حال در سه سال اخیر، میزان فروش نفت حتی از روزانه یک میلیون بشکه نیز کمتر شده و همین موضوع دست دولت را در مدیریت هزینه های مالی کشور بسته است.

با این وجود شروع مذاکرات وین و افزایش احتمال بازگشت امریکا به برجام، این احتمال را به وجود آورده که بار دیگر میزان فروش نفت ایران در بازارهای دنیای افزایش یابد و مسائل مالی لااقل در کوتاه مدت کمرنگ تر شوند، موضوعی که حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران معتقد است پیچیدگی های خاص خود را خواهد داشت.

او می گوید: در صورتی که تحریم های آمریکا علیه صنعت نفت ایران کنار برود، ما بخشی از مشتریان خود را که به شکل سنتی از سال های دور از ما نفت می خریدند بار دیگر وارد بازار خواهیم کرد و این موضوع بخشی از ظرفیت بلاتکلیف مانده سال های گذشته را فعال می نماید.

این عضو اتاق بازرگانی با بیان اینکه ایران باید بداند بازاری که امروز قصد بازگشت به آن را دارد، دیگر شبیه بازار نفت سال های گذشته نیست، شرح داد: کاهش جدی بهای نفت در دوره کرونا، کاهش تقاضای دنیای برای این محصول تحت تاثیر سیاست های دولت های توسعه یافته برای کاهش مصرف سوخت های فسیلی و محدودیت تصمیم گیری کشورهای صادرکننده نفت برای آینده این بازار، تنها بخشی از تغییرات است.

صالحی ادامه داد: از این رو برای اینکه ما بتوانیم بار دیگر، ظرفیت صادرات نفت خود را به حداکثر برسانیم، احتمالا نسبت به گذشته کار پیچیده تری خواهیم داشت. از این رو آنالیز گزینه های جایگزین مانند فراوری فراورده های نفتی و کالاهایی که ارزش افزوده بالاتری دارند، هم باعث رونق دریافت صنعت نفت می شوند و هم تهدید شرایط امروز بازار را برای ما به فرصت تبدیل خواهند کرد.

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای وبلاگ اخبار و رویدادها دنبال کنید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز

به "روزهای خوش نفتی ایران در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزهای خوش نفتی ایران در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید