لاوروف خواهان انتقال سازمان ملل از آمریکا شد

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به اقدامات غیر قانونی آمریکا در مورد خودداری از صدور ویزا برای 10 تن از مقام های این کشور برای سفر به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک خواهان انتقال این سازمان از خاک آمریکا شد.

لاوروف خواهان انتقال سازمان ملل از آمریکا شد

سرگئی لاوروف روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه کامرسانت با بیان این مطلب گفت: آمریکا به صورت پی درپی تعهدات خود را به عنوان میزبان سازمان ملل متحد نقض می نماید حال آنکه شهر سوچی روسیه می تواند میزبان شایسته ای برای مقر سازمان ملل متحد باشد.

وی اظهار داشت: آمریکا اجازه نداده است که دمیتری راگوزین رئیس شرکت دولتی روس کاسموس، کنستانتین کاساچوف رئیس کمیسیون امور بین المللی شورای فدراسیون و لئونید سلوتسکی رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه همراه من در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت نمایند.

آمریکا با سوء استفاده از میزبانی سازمان ملل به مسوولان کشورهایی که به لحاظ سیاسی با آنها مشکل دارد، ویزا ورود به این کشور و حضور در نشست های سازمان را نمی دهد در همین ارتباط خبرهای منتشر شده حاکی است که واشنگتن از صدور ویزا برای یک سوم اعضای هیات ایرانی برای حضور در سازمان ملل نیز خودداری نموده است.

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت: ژوزف استالین رهبر وقت شوروی سابق زمانی که موضوع معین کشور برای میزبانی مقر سازمان ملل مطرح بود پیشنهاد داد که سوچی میزبان گردد، من هم معتقدم که سوچی از عهده میزبانی مقر سازمان ملل بر می آمد.

شهر بندری سوچی در ساحل دریای سیاه واقع شده است و اکنون به تفرجگاه اصلی ثروتمندان روس برای گردشگری تبدیل شده است ضمن اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بعضی از مهمترین نشست های بین المللی خود را در این شهر که استالین به آن علاقه زیادی داشت، برگزار می نماید.

  • پاسخ محکمی به آمریکا در مساله ویزا خواهیم داد

لاوروف در بخش دیگری از این مصاحبه با بیان اینکه روسیه پاسخ محکمی به آمریکا در خصوص ویزا سفر به این کشور خواهد داد، گفت: در آینده نزدیک مواردی پیش خواهد آمد که مقام های آمریکایی بخواهند به روسیه سفر نمایند.

وی ادامه داد: پارسال طرف آمریکایی اصرار داشت که سناتور رون جانسون را در قالب هیات آمریکا به روسیه راه دهیم اما از آنجا که نام او در فهرست تحریم های ما قرار داشت از سفرش به روسیه جلوگیری کردیم.

  • مصادره اموال دیپلماتیک روسیه/ رفتار آمریکا سارقانه است

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این گفت وگو به تفتیش اموال دیپلماتیک روسیه در آمریکا اشاره نمود و گفت: آنها (آمریکا) در خصوص اموال دیپلماتیک روسیه واقع در این کشور مانند سارق رفتار کردند و رفتار آمریکا با ما مثل سارقی در روز روشن بود.

وی ادامه داد: مصادره اموال دیپلماتیک روسیه در آمریکا در دوره باراک اوباما رئیس جمهوری وقت این کشور صورت گرفت و واشنگتن معیارهای بین المللی ازجمله کنوانسیون وین را با ورود بدون اجازه به املاک دیپلماتیک ما زیر پا گذاشت هر چند که دولت دمکرات آمریکا در آن موقع سعی داشت با این اقدام شکست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تلافی کند.

فسخ پیمان منع موشکی

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود آمریکا را مقصر و مسئول فسخ پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد خواند و با اشاره به دیدار معاونان خود با همتایانشان از آمریکا طی سال گذشته، گفت: ما بر شفافیت متقابل اقدامات دو طرف تاکید داشتیم.

لاوروف گفت: ما می خواستیم از سکوهای پرتاب موشک آمریکایی ام.کا-چهار یک در رومانی و لهستان بازدید و در خصوص موشک های هدف در این پایگاه ها گفت وگو کنیم اما طرف آمریکایی با پیشنهاد قانونی ما براساس توافق مخالفت کرد.

وی ادامه داد: آمریکا فقط با نابودی سکوهای موشکی روسیه تحت کنترل کامل آنها راضی می شد که از نظر مسکو موضع گستاخانه ای است.

به گفته لاوروف، طرف آمریکایی سپس از ما خواست که موافقت چین را برای پیوستن به پیمان منع موشک های هسته ای جلب کنیم اما ما مسئله ای با چینی ها نداریم و تمایلی هم به ایجاد اختلاف با آنها نداشتیم.

  • ماجرای جاسوس آمریکا در کاخ کرملین

وزیر امور خارجه روسیه در ادامه مصاحبه درباره اولگ اسمولنکوف فردی که مدتی در کاخ کرملین کار نموده و جاسوس آمریکا از آب درآمد و هم اکنون در این کشور است، نیز گفت: من هیچگاه با اسمولنکوف دیداری نداشتم و نمی دانم که آیا وی توانسته ضربه ای به ما بزند یا پیروز نبوده است.

لاوروف این را هم گفت که اگر دو کشور(روسیه وآمریکا) احتیاج به اعتمادسازی دارند باید در هر موردی که شک و تردیدی وجود دارد، با یکدیگر وارد مذاکره شوند نه اینکه مسائل را رسانه ای نمایند.

براساس گزارش رسانه های آمریکا، اولگ اسمولنکوف 50 ساله اواخر دهه 90 و پیش از به قدرت رسیدن پوتین، وارد وزارت خارجه روسیه شد. او در اواسط دهه 2000 به عنوان دبیر دوم سفارت روسیه در واشنگتن مشغول به کار شد و طبق آنالیز ها در امور مالی و مالی فعال بود.

براساس روایتی که رسانه های آمریکایی مطرح می نمایند، او در همین مدت پیروز می گردد به یوری اوشاکوف سفیر وقت روسیه در آمریکا و دستیار فعلی پوتین در امور بین الملل نزدیک گردد و اعتماد او را به خود جلب کند.

او همزمان با اوشاکوف واشنگتن را به مقصد روسیه ترک می نماید و از آن موقع تا پیش از ترک روسیه همیشه رئیس خود را دنبال نموده است.

شش ماه پس از انتصاب اوشاکوف به سمت دستیار امور بین الملل پوتین، اسمولنکوف هم توانست راهی برای ورود به کرملین پیدا کند و کاری در بخش سیاست خارجی دولت روسیه داشته باشد و در سال 2010 نیز دمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه درجه اسمولنکوف را ارتقا داد و همسرش نیز به کرملین پیوست تا اینکه نیروهای امنیتی آمریکا از ترس لو رفتن وی توسط دونالد ترامپ، او را به همراه خانواده از روسیه خارج می نمایند و به آمریکا می برند.

  • امکان برگزاری اجلاس نورماندی درباره اوکراین

لاوروف در بخش دیگری از مصاحبه اظهار داشت که امکان برگزاری اجلاس چهارجانبه نورماندی درباره اوکراین وجود دارد اما برگزاری آن به موضع روسیه بستگی ندارد.

وی به تعهدات دولت اوکراین برای اجرای توافقنامه مینسک اشاره نمود و گفت: کی یف همچنان از اجرای این توافق خودداری می نماید.

به گزارش ایرنا، گروه نورماندی از روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان تشکیل شده و هدف آن سرانجام دادن به اختلافات داخلی اوکراین با جدایی طلبان در شرق این کشور است.

  • مخالفت روسیه با استقرار پایگاه های ناتو در نزدیکی مرزهای خود

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت که کشورش مخالف استقرار پایگاه های ناتو در مجاورت مرزهای خود و برگزاری رزمایش ناتو در کشورهای همسایه است.

وی درباره اقدامات روسیه در سال 2008 علیه گرجستان و واداشتن ارتش این کشور برای عقب نشینی از اوستیای جنوبی توضیح داد که این اقدامات روسیه با درنظر دریافت وضعیت ساکنان این منطقه و آبخازیا صورت گرفت.

لاوروف در پاسخ به این پرسش که آیا روسیه با اقدامات خود در خصوص اوستیای جنوبی و آبخازیا درهای ورود گرجستان به ناتو را بست، گفت: ما هیچ دری را نبستیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "لاوروف خواهان انتقال سازمان ملل از آمریکا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف خواهان انتقال سازمان ملل از آمریکا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید