شرط آزادسازی واردات خودرو اعلام شد

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، خبرنگاران : رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری تشریح بودجه 1400 شرایط آزادسازی واردات خودرو را بیان کرد.

شرط آزادسازی واردات خودرو اعلام شد

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها؛محمد باقر در این نشست با اشاره به اینکه اگر کشور به حالت عادی بازگردد و واردات خودرو لطمه ای به منابع ارزی نزند، وارادات آزاد خواهد شد گفت: اما اگر کشور در شرایط فعلی باشد قطعا تا زمانی که محدودیت ها باشد به دلیل لطمه به منابع ارزی واردات به شکل فعلی خواهد بود.

پیش شرط اعلام شده در حالی است که در لایحه پیشنهادی بودجه 1400 نیز حقوق ورود قابل توجه ای برای خودرو در نظر گرفته شده است و فعالان بازار خودرو آن را یکی از نشانه های آزادسازی واردات خودرو در نظر گرفتند. در بودجه پیشنهادی دولت دو هزار میلیارد تومان تحت عنوان حقوق ورودی خودرو در نظر گرفته شده است.

دولت در حالی اقدام به پیش بینی حقوق ورودی خودرو در بودجه سال 1400 نموده است که طی هفته های اخیر بهارستان نشین ها در طرح ساماندهی عرضه و فراوری خودرو چهار راستا برای واردات خودرو پیش بینی نموده بودند. هر چند این طرح هنوز در صحن علنی مجلس تصویب نشده، اما رقم پیش بینی شده در بودجه 1400 نشان می دهد که اتفاقاتی در این زمینه در حال رخ دادن است که شاید بتوان آن را به آزاد شدن واردات خودرو نسبت داد.

چهار راستا برای واردات خودرو

در طرح ساماندهی عرضه و فراوری خودرو تصمیم گیران این بخش چهار راستا برای واردات خودرو پیش بینی نموده اند و این نکته را نیز مدنظر قرار داده اند تا به این طریق واردات بدون انتقال ارز صورت گیرد. چهار راستا پیشنهادی از سوی تصمیم گیران به توضیح زیر است:

یک: در صورتی افراد و خودروسازان می توانند اقدام به واردات خودرو نمایند که خودرو صادر نموده باشند، در این شرایط این عده می توانند معادل صادرات، خودرو وارد نمایند

دو: قطعه سازان نیز اگر قطعاتی را صادر نمایند می توانند معادل آن خودرو به کشور وارد نمایند

سه: در این طرح همچنین پیش بینی شده افراد حقیقی غیردولتی که نفت را خریداری و آن را صادر و به فروش برسانند نیز می توانند از محل ارز آن اقدام به واردات خودرو نمایند.

چهار: علاوه بر گروههای مذکور اشخاصی که ارز در بیرون از کشور دارند که تعهدی نسبت به بازپرداخت آن به دولت ندارند نیز می توانند از محل آن خودرو به کشور وارد نمایند.

منبع: اقتصادنیوز

به "شرط آزادسازی واردات خودرو اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط آزادسازی واردات خودرو اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید