برطرف ممنوعیت ورود خودورها و موتورهای سنگین گردشگران خارجی به ایران

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، معاون گردشگری از برطرف ممنوعیت ورود و تردد موتورسیکلت های بالای 250 سی سی و خودروهای بالای 2500 سی سی برای گردشگران خارجی در ایران اطلاع داد.

برطرف ممنوعیت ورود خودورها و موتورهای سنگین گردشگران خارجی به ایران

به استناد مفاد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مصوبه شورای عالی امنیت کشور و سایر مستندات قانونی مترتب بر موضوع موتورسیکلت هایی با حجم بالای 250 سی سی، استفاده از این وسیله به جز موارد خاصی مانند استفاده در پیست های ورزشی و ... ممنوع بوده و حمل، نگهداری، تردد، خرید و فروش آن مجاز نیست. بر همین اساس اداره هدایت و رانندگی نیروی انتظامی این موتورسیکلت ها را شماره گذاری نمی نماید و از تردد آن ها که بیشتر جنبه وزرشی و مسافرتی دارند، جلوگیری می نماید.

از سال گذشته این محدودیت شامل حال گردشگران خارجی که با موتورسیکلت به ایران سفر می نمایند، شده است. ابراهیم پورفرج ـ رییس جامعه تورگردانان ایران ـ نسبت به اعمال این محدودیت در مرزها و تردد گردشگران با موتورهای سنگین در جاده های کشور معترض شد و گفت که نامه ای به رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نوشته و دلیل این خود تحریمی را خواستم. او هم نامه ای به شورای امنیت فرستاد و آنها هم موافقت کردند و گفتند که این بخش نامه و ممنوعیت شامل گردشگران خارجی نمی گردد. حالا باید پلیس آن را اجرا کند و مانع ورود گردشگران با موتورهای سنگین نگردد.

ولی تیموری - معاون گردشگری - سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ یک ماه پس از آن اعتراض، اکنون از رفع این ممنوعیت برای گردشگران خارجی اطلاع داد و در گفت وگو با وبلاگ اخبار و رویدادها اظهار کرد: مساله گمرک و قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بحث موتورسیکلت های سنگین این است که در داخل خرید و فروش و یا نگهداری نشوند برای همین ورود موتورسیکلت های بالای 250 سی سی گردشگران خارجی به ایران با محدودیت ها و گاه مشکلاتی روبرو شده بود.

وی اضافه کرد: طبق مکاتبات و رایزنی با گمرک و سایر نهادهای مرتبط، در این مرحله مشکل ورود موتورسیکلت های بالای 250 سی سی به ایران و تردد در جاده ها برای گردشگران خارجی رفع شده اما قرار است برای حل همیشگی این مساله، این خواسته در قالب طرح به هیات دولت ارائه گردد تا شکلی رسمی، مستند و لازم الاجرا پیدا کند.

معاون گردشگری درباره تشریفات گمرکی برای ورود موتورسیکلت های بالای 250 سی سی گردشگران خارجی به ایران شرح داد: درحال حاضر برای ورود موتورسیکلت های 250 سی سی گردشگران خارجی، آژانس مجری تور و یا واردنماینده گردشگران موتورسوار باید به گمرک وثیقه محضری ارائه دهد و متعهد گردد که این وسایل در کشور نمی مانند. علاوه بر آن ضروری است معاون گردشگری و ذی حسابی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به گمرک، تاییدیه و تعهدنامه هایی را در ارتباط با خروج موتورسیکلت گردشگران خارجی ارائه دهند.

تیموری درباره محدودیت ورود خودورهای بالای 2500 سی سی گردشگران خارجی به کشور نیز گفت: هماهنگی هایی که برای ورود موتورسیکلت های بالای 250 سی سی شده، به ورود اتومبیل های بالای 2500 سی سی نیز مربوط می گردد. نامه های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دربرگیرنده هر دو وسیله نقلیه بوده است. درحال حاضر دو گروه از گردشگران موتورسوار با چنین تشریفات گمرکی به ایران وارد شده اند، طبیعتا ورود خودروهای بالای 2500 سی سی گردشگران خارجی هم نباید مسئله ای داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برطرف ممنوعیت ورود خودورها و موتورهای سنگین گردشگران خارجی به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برطرف ممنوعیت ورود خودورها و موتورهای سنگین گردشگران خارجی به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید