چشمه اعلاء دماوند تفرجگاهی اطراف تهران

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، منطقه گردشگری چشمه اعلاء از تفرجگاه های حاشیه پایتخت است و در فاصله حدود 45 کیلومتری شرق تهران قرار گرفته است.

چشمه اعلاء دماوند تفرجگاهی اطراف تهران

منطقه توریستی چشمه اعلاء دماوند

چشمه اعلا در فاصلهٔ حدود هفتاد کیلومتری شمال شرقی تهران است. دربارهٔ چشمه های آبی مناطق مختلف حدس های فراوانی وجود دارد، اما چیزی که تعیین است، آب چشمه اعلا، از باران و برف سالیانه که به خاک نفوذ می نمایند، می جوشد.

برف های روی قلهٔ دماوند مسیری بسیار طولانی را از میان لایه های مختلف در داخل کوه طی می نمایند تا به مخزنی در دل کوه برسند. چشمه اعلا دماوند تا کنون از آسیب موجودات زنده در امان مانده است. چشمه اعلا با دو مظهر تعیین در شمال شهر دماوند و جنوب ارتفاعات دماوند واقع است.

اطراف چشمه پوشیده شده از رسوبات آبرفتی دوران چهارم زمین شناسی و آهک های سخت دولومینت است. مظهر چشمه در مجاورت همین آب معدنی طبیعی از رشته آب های بیکربناته کلسیک سبک سرد و خوراکی است.

منطقه چشمه اعلا

منطقه توریستی چشمه اعلا از تفرجگاه های حاشیهٔ پایتخت است و در فاصله حدود 45 کیلومتری شرق تهران و در 4 کیلومتری شهر دماوند قرار گرفته است. منطقه ٔ ییلاقی چشمه اعلا با آب و هوای دلپذیر و خنک در ایام فراغت و تابستان پذیرای هزاران توریست است.

روستای چشمه اعلا جزو دهستان حومهٔ بخش مرکزی شهرستان دماوند است و راه فرعی ماشین رو به دماوند دارد. آب و هوای چشمه اعلا کوهستانی و سردسیر است و سکنهٔ اصلی آن حدود 152 تن هستند. محصولات اصلی چشمه اعلا شامل، قیسی. گیلاس .زردآلو . سیب . گردو. آلبالو. و عسل است.

منطقه توریستی چشمه اعلاء

چشمه اعلا دماوند

در سال 1352 شرکت پریه فرانسه پس از آنالیز چشمه های معدنی در ایران، چشمه اعلا را با توجه به خصوصیات مناسب آب آن تایید و برای اولین بار در ایران اقدام به احداث کارخانه بسته یندی آب نمود. متأسفانه این مسئله از سوی ساکنین مکرراً اعلام شده است:((آبی که از سوی این کارخانه بسته بندی میشود همان آب چشمه اعلا نمی باشد)) این کارخانه در فاصله 200 متری چشمه اعلا، چاه عمیقی را حفاری نموده و تمامی بطری های آب این کارخانه ازآب آن چاه پر میشود.

آب بی نظیر چشمه اعلاء

آب چشمه اعلا و فشار خون

نتایج یک آنالیز نشان می دهد که آب معدنی چشمه اعلا دماوند، تاثیر معنی دار خود را بر کاهش فشار خون در مبتلایان به پرفشاری خون با تاثیر بر میزان کاتیون های کلسیم، منیزیم، پتاسیم و سدیم نشان داده که این تاثیر می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

منبع: نمناک

به "چشمه اعلاء دماوند تفرجگاهی اطراف تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه اعلاء دماوند تفرجگاهی اطراف تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید