خبرنگاران ما و امروز و فردای بحران کرونا

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، تهران-خبرنگاران- من مطمئنم تا سرانجام ماجرای تلخ کرونا، به زیست جدیدی از حرکت جمعی، در سایه سار هم قرار دریافت و پشت و پناه یکدیگر بودن می رسیم.

خبرنگاران ما و امروز و فردای بحران کرونا

معمولا در نخستین جلسه درس مدیریت بحران اجتماعی، مفهوم بحران را تشریح می کردم. در زبان چینی، مفهوم بحران معنای فرصت و تهدید دارد. در این روزها که بحران کرونا کشور مار ا تحت تاثیر قرار داده است در میان تلخی های آن، رفتارهایی که کام جانمان را نیز شیرین می نماید زیاد می بینم. از فداکاری پرستاران گرفته تا گروهی از خیریه ها که به نگهداری مبتلایان بی کس و ناتوان می پردازند. از آنها که به بچه ها کار دستکش و ماسک هدیه می دهند تا آنان که بصورت خود جوش دستگاه های عابر بانک را ضدعفونی می نمایند. در این میان، تعدادی از اعلامیه های مراسم ختم برایم جالب توجه بود. در یک مورد پنجاه میلیون تومان هزینه مراسم چهلم یک پدر برای مقابله با کرونا به بیمارستانی اهدا شده بود. بعضی از سمن ها به افراد مبتلا به این بیماری که حامی ندارند کمک رسانی می نمایند. بعضی نیز با تهیه و توزیع ماسک تحت نظارت وزارت بهداشت به کمک هموطنان خود شتافته اند. شاهد بودم با توجه به مسائل کادر خدماتی بیمارستان ها تعدادی از سمن ها در تهران اقدام به آماده کردن فضای استراحت و پخت غذای تازه و بهداشتی برای کادرهای در صف مقدم درمان نموده اند.

معتقدم در دوران پسابحران کرونا، حداقل چند دستاورد روشن حاصل می گردد: نخست اینکه ایرانیان، سبک زندگی سلامت جدیدی را تجربه می نمایند که می تواند نهادینه گردد و ادامه یابد. در واقع ما با رفتارهای بهداشتی و سلامت محور، زیست نوینی را تجربه خواهیم کرد.

دیگری، ابعاد جدیدی از خیر جمعی است که در جامعه تسری پیدا نموده است و امید ادامه آن می رود. سمن ها بُعد جدیدی از اقدامات را برای مردم روشن نموده اند و خود تجربه جدیدی آموخته اند. پیش از این هم سمن ها تجربه های خوبی در زلزله، سیل و بلایای طبیعی به دست آورده بودند و اکنون در مورد مسائل مربوط به بیماری های فراگیر نیز تجارب ارزشمندی کسب می نمایند.

ما در پسا بحران سمن های توانمندتر و با دانش بیشتر و همیارتر خواهیم داشت.

سوم و از همه مهم تر بعضی شواهد علمی از شیوع فردگرایی منفی در جامعه ایران، به ویژه در شهرهای عظیم مثل تهران خبر می داد. من مطمئنم تا سرانجام ماجرای تلخ کرونا، به زیست جدیدی از حرکت جمعی، در سایه سار هم قرار دریافت و پشت و پناه یکدیگر بودن می رسیم. اطمینان دارم بازگشت به ارزش های همکمک که از سنت های ارزشمند قدیم ایرانی بوده، باز با قدرت بیشتری متبلور خواهد شد.

بحران ها فراز و فرود دارند این بحران نیز از این قاعده مستثنی نیست قطعا با روح جمعی که در جامعه ایجاد شده و با خروج از شک اولیه روبرو با کرونا همه به خود آمده ایم در کنار هم قرار گرفته ایم، زیست های نوینی را تجربه می کنیم ما به امید خدا از تلخی ها عبور خواهیم کرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران ما و امروز و فردای بحران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ما و امروز و فردای بحران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید