چند هتل باکیفیت در ایران وجود دارد؟

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، کیفیت و قیمت هتل ها در ایران همیشه محل بحث بوده است؛ اعتقاد عمومی برخلاف نظر هتلداران ایران، بر این است که کیفیت هتل ها مطابق با استاندارد جهانی نیست و قیمت هتل ها، فراتر از کیفیت و خدمات آن ها بوده است. اینک آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چنین باوری را تایید می نماید. در سالنامه آماری این وزارتخانه آمده که از مجموع 6032 واحد اقامتی و گردشگری که اطلاعات آن ها تا سال 98 ثبت شده است، تنها 421 واحد گواهی کیفیت گرفته اند که سهم هتل ها 152 واحد، متل ها 5 واحد، مهمانپذیرها 152 واحد، مجتمع های پذیرایی بین راهی 107 واحد و سفره خانه های سنتی 5 واحد بوده است.

چند هتل باکیفیت در ایران وجود دارد؟

شرایط کیفیت یا استانداردسازی هتل ها به تفکیک در سال 98 نیز این گونه گزارش شده است: از مجموع 1273 هتل در کشور 152 هتل گواهی کیفیت گرفته اند که حدود 12 درصد هتل ها را شامل می گردد. سهم هتل های پنج ستاره از این مجموعه 8 واحد، چهارستاره 18 واحد، سه ستاره 43 واحد، دوستاره 50 واحد و یک ستاره 33 واحد بوده است.

هرچند هتلداران بر این عقیده اند که این گواهی لزوما کیفیت خدمات سایر مراکز اقامتی و گردشگری را زیر سوال نمی برد. اما نظر بعضی گردشگران خارجی که از این هتل ها به ویژه هتل هایی با ستاره بالا در ایران استفاده نموده اند عموما غیر از این بوده است. البته در سال های اخیر ساخت هتل بوتیک ها و اضافه شدن اقامتگاه های سنتی با تغییر کاربری بناهای تاریخی، کمبود زیرساخت استاندارد را تا حدی جبران نموده، اما سطح کیفیت خدمات و آموزش و استانداردسازی نیروی انسانی در مراکز اقامتی همچنان محل انتقاد است.

این انتظار می رفت که هتل ها در سال خلوت کرونا به به سازی آموزش نیروی انسانی و کیفیت خدمات روی آورند که به نظر می رسد کاهش درآمد و کمبود مسافر، هتل ها را بیشتر به سمت تعطیلی کشانده تا ارتقای خدمات.

براساس گزارش آماری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا سال 98 بالغ بر 6032 واحد اقامتی و گردشگری در کشور تاسیس شده که سهم بومگردی ها با 2063 واحد بیشتر از سایر اقامتگاه ها در کشور بوده است. تا آن سال، 1272 هتل، 688 هتل آپارتمان، 1301 مهمانپذیر، 63 متل، 143 پانسیون، 113 اقامتگاه سنتی و 389 مجتمع گردشگری مجوز گرفته اند.

بیشترین تمرکز اقامتگاه ها و مجتمع های گردشگری در استان خراسان رضوی با 1009 واحد و کمترین تعداد مراکز اقامتی در استان کهگیلویه و بویراحمد با 31 واحد بوده است. استان های کرمان، اصفهان و آذربایجان شرقی به ترتیب بیشترین تعداد بومگردی را در کشور دارند. قم با یک واحد بومگردی کمترین تعداد بومگردی در کشور را تا سال 98 داشته است.

همچنین 2114 مجتمع پذیرایی بین راهی موجود است که کهگیلویه و بویراحمد با هفت واحد و سیستان و بلوچستان با شش واحد بین راهی کم برخوردارترین هستند. استان مازندران با 406 واحد بیشترین تعداد بین راهی ها را در کشور دارد.

تعداد سفره خانه های سنتی که تا سال 97 از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز گرفته اند تا سال 97 به عدد 619 واحد رسیده است که تهران با 163 واحد بیشترین تعداد سفره خانه را در بین استان ها دارد.

منبع: گردشبان

به "چند هتل باکیفیت در ایران وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند هتل باکیفیت در ایران وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید