بارندگی ها 39 درصد افزایش یافت

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها به نقل از وزارت نیرو، میزان بارندگی های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه) تاکنون به 107 میلیمتر رسیده که نسبت به مدت متوسط 50 ساله حدود 39 درصد افزایش یافته است؛ با وجود بارش های مناسب فصل پاییز در غرب کشور، توزیع غیریکنواخت نزولات جوی باعث شده است تا همچنان استان های سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان رضوی، هرمزگان، فارس و حتی اردبیل بارندگی های کمتر از میزان نرمال را تجربه نمایند.

بارندگی ها 39 درصد افزایش یافت

کشور ما از حدود 10 سال پیش تاکنون هیچگاه بارش فراتر از میانگین بلندمدت را تجربه ننموده است از همین رو استمرار خشکسالی در کشور و خشک بودن اراضی موجب شده است تا بارش های مناسب پاییز سال جاری لزوما تبدیل به روان آب نگردد و بخشی از بارش های سال آبی جاری صرف رطوبت از دست رفته خاک گردد.

ادامه وضعیت یاد شده و وقوع یکی از خشک ترین مقاطع زمانی نیم قرن اخیر کشور در سال آبی 96-97 باعث شده تا منابع آب برخی سدهای بزرگ کشور که در شرایط بحرانی هستند، تغییرات چندانی پیدا نکند و حتی حجم برخی از سدهای مهم کشور که تامین کننده آب شرب شهرها هستند نسبت به سال گذشته کاهش هم داشته باشد.

در حال حاضر حدود 52 درصد از مخازن سدهای کشور خالی است و از میان 178 سد بزرگ موجود در 6 حوضه آبریز اصلی کشور 88 سد مهم از جمله سدهای زاینده رود، شهید رجایی، ملاصدرا، دوستی، درودزن، استقلال و چاه نیمه های سیستان و بلوچستان کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده داشته باشند. استمرار این شرایط موجب شده تا ذخایر آب سدهای 16 استان کشور نیز به طور میانگین به کمتر از 40 درصد برسد و در این بین 9 استان اصفهان، بوشهر، گلستان، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، هرمزگان و قم نیز در میان مناطق یاد شده به طور میانگین 80 درصد از ذخیره آب مخازن سدهای خود را استفاده نموده اند و شرایط مناسبی را در سال آبی جاری ندارند.

هم اکنون 85 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز سرخس، 77 درصد مخازن سدهای حوضه آبریز هامون، 74 درصد سدهای حوضه آبریز مرکزی، 67 درصد سدهای حوضه آبریز دریای خزر و 56 درصد سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه هم خالی است.

در شرایط کنونی،استان اصفهان بدترین وضعیت ذخایر منابع آب را در میان 32 استان کشور تجربه می نماید. در حال حاضر 89 درصد از ظرفیت مخازن سدهای این استان خالی است و آب موجود در مخزن سد مهم زاینده رود به 11 درصد رسیده است. همچنین در حال حاضر حجم آب سدهای استان اصفهان به 153 میلیون مترمکعب رسیده است که در مقایسه با سال گذشته هم هفت درصد کاهش یافته است.

نگاهی به آخرین وضعیت شهرهای در معرض تنش آبی هم حاکی از آن است که تا ابتدای دی ماه همچنان 334 شهر کشور در معرض تنش آبی قرار داشته اند، بنابراین پربارشی پاییز سال جاری نباید ما را از مسئله مهم مدیریت مصرف غافل کند تا بتوانیم با اصلاح شیوه های مصرف و توجه به نحوه استفاده از دو کالای مهم و حیاتی آب و برق بتوانیم تابستان 98 را با کم ترین مشکل سپری کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بارندگی ها 39 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارندگی ها 39 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید