موادغذایی که با داروها تداخل دارند را بشناسید

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، تداخل های دارو و موادغذایی مسئله بسیار مهم و گاهی اوقات بسیار خطرناکی است که می تواند حتی منجر به ایست قلب گردد و به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت. با این حال بسیاری از مردم به این تداخلات و تاثیراتی که می تواند ایجاد کند آگاهی ندارند و ممکن است زندگی خود و اطرافیانشان را به خطر بیاندازند.

موادغذایی که با داروها تداخل دارند را بشناسید

به گزارش ایسنا، بر اساس مطلب منتشر شده در وب سایت فوکوس، اتاق داروسازان ایالت نیدرساکسن آلمان توجه عموم را به هفت ماده خوراکی جلب نموده که مصرف آن ها همراه با برخی داروها ممکن است تأثیراتی منفی و خطرناکی به جا بگذارد. این مواد عبارتند از:

قهوه

می دانیم که کافئین موجود در قهوه موجب بالا رفتن فشار خون می گردد. این واکنش هنگامی که مصرف قهوه با برخی از آنتی بیوتیک ها، بخصوص مهارنماینده های آنزیم ژیراز همراه گردد شدت نیز خواهد یافت.

اگر همراه با دارو مواد لبنی بخوریم ممکن است بدن دیگر نتواند از خواص درمانی داروها بهره مند گردددر این صورت هضم کافئین سخت شده و شخص ممکن است با پیامدهایی مانند تپش قلب و اختلال خواب روبرو گردد.

چای

سایر نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای سیاه و سبز و نوشابه نیز از این قاعده مستثنی نیستند و به همین خاطر باید از مصرف آن ها همراه با داروها پرهیز کرد.

اسید تانیک موجود در چای مانعی جدی برای جذب بسیاری از مواد موجود در دارو مانند آهن محسوب می گردد. اگر دارو با این نوشیدنی ها مصرف گردد ممکن است قبل از آن که فرصت پیدا کند از دیواره روده جذب خون گردد دفع گردد.

در این موارد با در نظر دریافت فاصله ای دوساعته میان مصرف دارو و این نوشیدنی ها معمولا می توان این مشکل را حل کرد. اما اگر داروهای ضد آسم یا مؤثر بر روان مصرف می گردد بهتر است کاملا از مصرف این نوشیدنی ها صرفنظر گردد.

مواد لبنی

بسیاری از داروها اگر با مواد کلسیم دار مانند شیر، ماست و پنیر خامه ای مصرف شوند عوارض بسیار بدی به بار می آورند و بخصوص در مصرف آنتی بیوتیک باید به این نکته توجه کرد.

علت هم آن است که ماده درمانی موجود در آنتی بیوتیک ها در روده به کلسیم می چسبد و ترکیبی به وجود می آورد که نمی توان آن را به طور کامل هضم کرد. نتیجه این است که مقدار زیادی از مواد شفابخش موجود در دارو در روده می ماند و از بدن خارج می گردد.

به ویژه بیماران دارای پوکی استخوان باید مراقب این تأثیر باشند. آن ها باید در روزهایی که داروی بیسفوسفونات مصرف می نمایند دست کم یک ساعت قبل و دو ساعت بعد از مصرف دارو از خوردن مواد غذایی حاوی کلسیم چشم بپوشند.

اگر همراه با دارو مواد لبنی بخوریم ممکن است بدن دیگر نتواند از خواص درمانی داروها بهره مند گردد. همچنین به هنگام مصرف برخی داروهای ضد پارکینسون باید از خوردن غذاهای پروتئین دار خودداری کرد.

گریپ فروت

حتی اگر چهار ساعت بعد از صرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت دارو مصرف کنیم باز هم به سبب تغییرات غیر قابل پیش بینی در سوخت و ساز بدن ممکن است با تأثیراتی منفی روبرو شویم. به حدی که بهتر است وقتی دارو مصرف می کنیم از خوردن این میوه یا آبمیوه کاملا چشم پوشی کنیم. به ویژه هنگام مصرف داروهای کاهش دهنده های کلسترول، خواب آور یا فشار خون باید به این نکته توجه کنیم.

آب معدنی

برخی بیماران تصور می نمایند اگر داروی خود را با آب معدنی حاوی کلسیم و آهن مصرف نمایند بر اثرات درمانی دارو خواهند اضافه کرد در حالی که ممکن است نتیجه ای کاملا عکس عایدشان گردد. بسیاری از داروها مثل داروهای پوکی استخوان و تیروئید اگر همراه با این نوع از مواد معدنی مصرف شوند از اثراتشان کاسته خواهد شد. به همین علت بهتر است که این داروها با آب آشامیدنی لوله کشی مصرف شوند.

سالاد

بدن به طور طبیعی به ویتامین K برای انعقاد خون احتیاج دارد اما در مواردی که خطر لخته خون و سکته وجود دارد و داروهای ضد انعقاد خون به مریض تجویز شده، بیماران باید از خوردن سالاد همراه با داروهای خود پرهیز نمایند. زیرا که بسیاری از مواد موجود در سالاد مانند اسفناج، کاهو و کلم حاوی ویتامین K هستند و خطر انعقاد خون را بالا می برند.

الکل

بنابر گزارش دویچه وله، علاوه بر موارد فوق متخصصان تاکید دارند الکل که مصرف آن حتی به تنهایی عوارض نامطلوبی برای بدن دارد در عین حال بدترین ماده غذایی برای تداخل با مصرف داروهاست. نوشیدن نوشابه های الکلی همراه با داروهای مؤثر بر سیستم عصبی مرکزی از قبیل قرص های خواب آور، آرام بخش و داروهای افسردگی ممکن است بسیار خطرآفرین شده و در مواردی به توقف تنفس یا ایست قلبی بیانجامد.

الکل بر سوخت و ساز نیز تأثیر می گذارد و با مصرف آن بدن، مواد شفابخش درون دارو را کندتر هضم می نماید. مصرف دارو و نوشابه الکلی همچنین می تواند در برخی موارد به مسمومیت های جدی منجر گردد. الکل اثر مخرب داروی پاراستامول (استامینوفن) بر کبد را تشدید نموده و ممکن است فرد را با عوارضی خطرناک روبرو سازد.

اتاق داروسازان ایالت نیدرساکسن آلمان در نهایت به همه توصیه می نماید که در خصوص غذاهایی که همراه با دارو مصرف می نمایند با پزشکان یا داروسازان مشورت نمایند.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی

به "موادغذایی که با داروها تداخل دارند را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موادغذایی که با داروها تداخل دارند را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید