مجسمه ملک المتکلمین 25 سال پیش گم شده است

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران که اخیرا به بهانه سالروز صدور فرمان مشروطه درباره نحوه بازسازی میدان حسن آباد صحبت می کرد به گم شدن مجسمه ملک المتکلمین از مشروطه خواستار نیز اشاره داشت؛ موضوعی که شهرداری می گوید مربوط به حداقل 25 سال پیش است.

مجسمه ملک المتکلمین 25 سال پیش گم شده است

ایرنا: مسجدجامعی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران روز 13 مرداد و در جریان یکصد و پنجاه و نهمین جلسه علنی شورا با گرامیداشت سالروز جنبش مشروطه خواهی (14 مرداد 1285) و همچنین یادآوری حادثه اخیر آتش سوزی میدان حسن آباد به شهرداری تهران تذکر داد: بحث مرمت این میدان بهتر از چیزی که حالا دارد اتفاق می افتد، می تواند پیگیری گردد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر مجسمه بزرگ ملک المتکلمین که در این میدان قرار داشت به پارک شهر منتقل شده و حالا می گویند گم شده که باید دستوری عاجل در پیگیری این موضوع داده گردد.

به دنبال این سخنان بحث سرقت این مجسمه در رسانه ها بازتاب گسترده ای یافت و مسئولان سازمان زیباسازی شهر تهران می گویند که این موضوع تازه نیست.

حاجی میرزا نصرالله ملک المتکلمین (1239 - 1287) از خطیبان مشهور دوره مشروطیت و در شمار یکی از اصلی ترین واعظان مشروطه خواه معرفی شده است.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران اظهارداشت: موضوع سرقت این مجسمه دست کم مربوط به 25 سال گذشته است.

مجتبی موسوی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا تاکید نمود: با توجه به اینکه این موضوع در سالروز جنبش مشروطه خواهی دوباره مطرح شده، اینطور تداعی می گردد که انگار گم شدن مجسمه اتفاقی تازه است.

جزییات ساخت و جمع آوری مجسمه

وی ادامه داد: ساخت، نصب و جمع آوری مجسمه ملک المتکلمین مربوط به پیش از انقلاب اسلامی است و اینکه موضوع مصادف با سالروز جنبش مشروطه خواهی توسط عضو شورای شهر تهران مطرح می گردد، قابل تقدیر است.

موسوی در مورد مختصات این مجسمه نیز شرح داد: مجسمه ملک المتکلمین 50 سال پیش توسط ابوالحسن خان صدیقی (سازنده مجسمه فردوسی) از جنس برنز و به ارتفاع سه متر ساخته و در وسط میدان حسن آباد نصب شد.

این مقام مسئول در مورد دلایل جمع آوری این مجسمه در پیش از انقلاب نیز گفت: شنیده ها حاکی است که محمدرضاشاه پهلوی از نصب این مجسمه در میدان ناراضی بود و تمایل داشت که مجسمه خودش در نقاط مختلف شهر ساخته و نصب گردد.

سرنوشت مجسمه

وی در مورد سرنوشت این مجسمه برنزی نیز تاکید نمود: مجسمه ملک المتکلمین پس از جمع آوری به انبار پارک شهر منتقل شده است اما از سرنوشت آن کسی خبر ندارد.

موسوی ادامه داد: متولیان مدیریت شهری از 14 سال پیش به دنبال این مجسمه هستند تا دوباره در میدان حسن آباد نصب گردد اما اثری از آن وجود ندارد.

معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران با بیان اینکه برنامه ای برای ساخت مجدد مجسمه ملک المتکلمین نداریم، توضیح داد: ترجیح ما پیدا کردن مجسمه اصلی و نصب مجدد آن در گوشه ای از میدان حسن آباد است.

مرمت آرامگاه ملک المتکلمین

موسوی در مورد مرمت مقبره ملک المتکلمین نیز گفت: از چندی پیش مرمت و بازسازی آرامگاه شهدای مشروطه توسط سازرمان زیباسازی آغاز شده است.

وی ادامه داد: مقبره شهدای مشروطه نزدیک میدان حسن آباد در محوطه بیمارستان لقمان (خیابان کارگر) واقع شده است و می خواهیم پس از مرمت آن را به محیط شهری پایتخت برگردانیم.

به گفته معاون فرهنگی و هنرهای شهری سازمان زیباسازی شهر تهران، این مرمت با مصوبه شورای شهر و دستور شخص شهردار در حال اجرا است.

وی اضافه کرد: تاکنون چهار ستون و سقف آرامگاه شهدای مشروطه مرمت و احیا شده اما باتوجه به مسائل اجرایی پیش بینی دقیقی برای خاتمه کار نداریم.

موسوی با بیان در شرایط فعلی دسترسی به آرامگاه تنها به وسیله اورژانس بیمارستان است، اعلام کرد: آرامگاه شهدای مشروطه پس از مرمت و بازسازی برای بازدید عموم بازگشایی می گردد.

14 مرداد 1285 خورشیدی فرمان مشروطه پس از تلاش جمع بسیاری از مشروطه خواستار به دست مظفرالدین شاه قاجار امضا شد و این جنبش در نهایت تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی کشور ایران را به دنبال داشت.

منبع: توریسم آنلاین

به "مجسمه ملک المتکلمین 25 سال پیش گم شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجسمه ملک المتکلمین 25 سال پیش گم شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید