قهر هالیوود با وودی آلن چقدر طول می کشد؟

گرچه خیلی ها گمان می کردند با اتهامی که متوجه وودی آلن شده خاتمه دوره فیلم سازی او فرا رسیده است اما به نظر می آید آلن ِ 83 ساله ابدا قصد ندارد خود را بازنشسته کند.

قهر هالیوود با وودی آلن چقدر طول می کشد؟

ابتدا در سال 1992 بود که میا فارو همسر وودی آلن پس از 12 سال زندگی مشترک از او جدا شد و ادعا کرد آلن از دخترش دیلن که آن موقع هفت ساله بود، سو استفاده نموده است. گرچه فارو نتوانست این ادعا را در دادگاه ثابت کند اما در این سال ها ادعای خود را علیه آلن بارها تکرار نموده است. ماجرا زمانی جدی تر شد که دیلن در سال 2013 در یک مصاحبه ادعای مادرش را تکرار کرد. او در سال 2014 و 2017 در اظهاراتی دیگر صحت این واقعه را تایید کرد.

با پاگرفتن جنبش من-هم (Me-Too) کار برای وودی آلن از هر زمان دیگری دشوارتر شد. قرارداد او با آمازون برای فیلم یک روز بارانی در نیویورک (A Rainy Day in New York) لغو شد و فیلم آلن بلاتکلیف ماند. او در واکنش برای دریافت غرامت 68 میلیون دلاری از آمازون شکایت کرد.

تیموتی شلمی، ال فانینگ و ربکا هال از بازیگران یک روز بارانی در نیویورک علیه آلن مصاحبه کردند و گفتند دیگر هرگز در هیچ یک از فیلم های وودی آلن به ایفای نقش نخواهند پرداخت. آن ها دستمزد حضور در این اثر سینمایی را هم به خیریه های مرتبط با جنبش من-هم واریز کردند. با این وجود آلن از کوشش برای اکران فیلمش و ساخت آثار جدید دست برنداشته است.

یک روز بارانی در نیویورک با وجود چند نقد منفی از طرف منتقدان انگلیسی زبان در لهستان، فرانسه، لیتوانی، یونان، هلند و ترکیه اکران شده و به زودی در ایتالیا، اسپانیا، مکزیک و جمهوری چک روی پرده خواهد رفت. آلن اخیرا گفته اگر مردم فیلم را دوست داشته باشند، فیلم در ایالات متحده هم اکران خواهد شد.

یک توزیع کننده مستقل در مصاحبه ای با نشریه پُست گفته است: چه با وجود جریان من-هم و چه بدون وجود آن، وودی همیشه می تواند در اروپا سرمایه گذار پیدا کند. در عین حال بعضی چهره های آشنا با ساختار هالیوود معتقدند آنچه موجب می گردد صنعت سینمای آمریکا با آلن آشتی کند صرفا پیروزیت است. برای مثال یک فعال شاخص صنعت سینمای آمریکا در حوزه انتخاب عوامل فیلم که خواسته نامش افشا نگردد می گوید: به من اعتماد کنید. اگر آلن یک فیلم پیروز دیگر بسازد یا نامزد اسکار گردد، هالیوود هم برخوردش را تغییر خواهد داد.

یک منبع دیگر در شرکت سونی کلاسیک (شرکتی که توزیع کننده بسیاری از آثار سینمایی کارگردان های شاخص در آمریکا است) معتقد است ساختن یک نیمه شب در پاریس (Midnight in Paris) دیگر کافی است تا همه اتهامات علیه آلن بخشیده گردد.

شاید وودی آلن آنقدرها هم که به نظر می رسد تنها نباشد. اسکارلت جوهانسون که در فیلم هایی چون امتیاز نهایی (Match Point)، اسکوپ (Scoop) و ویکی کریستینا بارسلونا (Vicky Cristina Barcelona) با آلن همکاری داشته چندی پیش از او حمایت کرد و نشان داده نگاهی همدلانه به وضعیت فعلی این کارگردان دارد. جوهانسون در مصاحبه ای با هالیوود ریپورتر گفت: من هر زمان که لازم باشد با او کار می کنم … درباره ماجرا هم به شکل مفصل با او گفت وگو نموده ام. او مدعی است بی گناه است و من باورش دارم.

خود وودی آلن اما کوشش می نماید نسبت به اتفاقات پیش آمده بی تفاوت باشد. او به هالیوود ریپورتر گفته برایم چیزی کم اهمیت تر از این نیست که بتوانم در هالیوود کار کنم. من همیشه کار خواهم کرد.

آلن، کارگردانی که در 6 دهه گذشته بیش از 50 فیلم ساخته همین حالا ساخت فیلم جدیدی را در دست دارد. جشنواره ریفکین (Rifkins Festival) نام اثر جدید او است که با حضور بازیگرانی چون کریستف والتس و جینا گرشان همراه است. سرمایه گذار این فیلم شرکت اسپانیایی مدیاپرو است که سرمایه گذار آثاری چون ویکی کریستینا بارسلونا و نیمه شب در پاریس نیز بوده است.

به هر حال به نظر می رسد آلن قصد ندارد از کار دست بکشد. گرچه بعضی از بازیگران شاخص گفته اند دیگر با او همکاری نخواهند کرد اما هستند ستاره های مشهوری که چنین موضعی نسبت به وودی آلن ندارند. در عین حال سرمایه گذاران اروپایی در دسترس این کارگردان قرار دارند و از این جهت نیز مسائل غیرقابل حل به نظر نمی رسند. شاید تنها مانعی که در راه این کارگردان مشهور وجود دارد و البته مانع بزرگی هم هست سن و سال او باشد. آلن 83 ساله است و معین نیست برای فیلم سازی چند سال دیگر فرصت دارد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "قهر هالیوود با وودی آلن چقدر طول می کشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهر هالیوود با وودی آلن چقدر طول می کشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید