اوج بارش شهابی در آسمان امشب، همپوشانی 2 نوع بارش

به گزارش وبلاگ اخبار و رویدادها، علی آزادگان در تبادل نظر با خبرنگار مهر در مورد بارش شهابی دلتا-دلوی با بیان اینکه این بارش از دوازدهم تیر تا اول شهریور فعال است، گفت: اوج این بارش امشب ششم مردادماه است که در صورت داشتن شرایط می توان آن را به راحتی رصد کرد.

اوج بارش شهابی در آسمان امشب، همپوشانی 2 نوع بارش

وی اضافه کرد: این بارش شهابی بیشتر در نیم کره جنوبی می بارد اما تا میانه نیم کره شمالی هم می توان شهاب های آن را رصد کرد.

کارشناس نجوم با تاکید بر اینکه بارش دلتا دلوی را می توان از آسمان ایران رصد کرد، خاطر نشان کرد: اگر ماه در آسمان نباشد (مانند بارش سال جاری) می توان تا 20 شهاب در ساعت را در اوج بارش مشاهده کرد.

وی با تاکید بر اینکه اوج بارش امشب است، اعلام کرد: این بارش شهابی با بارش شهابی معروف تر و پرشهاب تر برساوشی هم پوشانی دارد. بارش برساوشی از 26 تیر تا 2 شهریور فعال است و اوج آن 21 مرداد است.

آزادگان اظهار کرد: برای شناسایی شهاب های بارش دلتا-دلوی از برساوشی، می توان شهاب ها را در خلاف جهت حرکتشان امتداد داد تا به ستاره دلتا دلو در صورت فلکی دلو رسید؛ در غیر این صورت شهابی متعلق به بارش دیگری را رصد نموده اید.

به گفته وی، همزمان با بارش شهابی دلتا دلوی، بارش های شهابی بسیار ضعیف دیگری هم در آسمان حضور دارند که تأثیر چشمگیری در کیفیت این بارش نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه بهترین زمان برای رصد شهاب های دلتا دلوی، پس از نیمه شب است، گفت: امشب بعد از نیمه شب می توان از آسمان ایران این بارش را رؤیت کرد.

کارشناس نجوم اضافه کرد: در پروسه رصد این بارش شهابی، نباید توجه خود را بر کانون بارش یعنی ستاره دلتا دلو قرار داد زیرا در آن منطقه کمترین شهاب ها را می توان دید.

وی با بیان اینکه منشأ شهاب های بارش شهابی دلتا دلوی خیلی تعیین نیست، اعلام کرد: در گذشته دنباله دارهای مارسدن و کراخت را منشأ این بارش می دانستند اما نظریه های جدید دنباله دار 96پ ی-ماخولز را منشأ این بارش می دانند.

وی ادامه داد: این دنباله دار در پاییز 1396 به حضیض خود رسید و از عطارد هم به خورشید نزدیک تر شد؛ همچنین در زمستان 1401 نیز دوباره به کنار خورشید باز خواهد گشت.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اوج بارش شهابی در آسمان امشب، همپوشانی 2 نوع بارش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوج بارش شهابی در آسمان امشب، همپوشانی 2 نوع بارش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید